13.09. – srijeda: Projekcija: 24 hour people

Film “24 Hour Party People” Michaela Winterbottoma bavi se povije??u Factory Recordsa, kluba Hacienda te manchesterskom glazbenom scenom izme?u 1976. i 1992. u kojem su Joy Division (igrani od drugih glumaca) jedna od centralnih figura.

Sofisticirana biografska semifantazija o manchesterskoj glazbenoj sceni osamdesetih (u kojoj upravo glazba i jest prava zvijezda filma); okupljena oko TV-li?nosti i impresarija utjecajne nezavisne ku?e Factory Records — Tonyja Wilsona; jedan od onih rock-nostalgi?arskih filmova (poput Koraka do slave, primjerice); gusta, zbita, razigrana scenarija, naenergetizirana pulsom vlastite glazbe — anarhijom punka od samih po?etaka (s kraja sedamdesetih) — finaliziraju?i sve raveom i houseom kao njegovim posrednim izdancima (do po?etka devedesetih). Tehnika snimanja do?arava grozni?avu, protestnu senzibilnost doba; kamera (digitalna!) uistinu se kre?e, a odli?no se u ispranu sliku filma uklapaju, poput nje izblijedjele, uba?ene arhivske snimke koncerta Sex Pistolsa.

Tony Wilson kultna je figura britanske glazbene povijesti (u vi?e nego izvrsnoj izvedbi Stevea Coogana, koji lik prezentira kao dobro?udan, s pseudo-intelektualnim napadima zlovolje i prepuna kico?ke samodopadnosti), mesijanske uloge u promoviranju nove glazbe — agresivnosti i buntovna bijesa, vlasnik Factoryja (poslije Haciende) — uto?i?ta (vrhunskoga grafi?kog dizajna) postpunk-dark kvarteta Joy Division; promotor semiotike i postmodernizma (»I am being postmodern before postmodern was cool«); ali i tajna primalja pri ro?enju bendova poput New Order (osaka?ene verzije Joy Divisiona, nakon samoubojstva karizmati?nog epilepti?nog lidera Iana Curtisa — u intenzivnoj izvedbi Seana Harrisa), te Happy Mondays.

I dok je prvi dio filma o ushitu, radosti i nadi (pri ?emu su Joy Division reprezenti po?etka novog — preobilja kreacije), drugi je o kaosu, rasapu, drogi — no kako je cjelokupno djelo u premisi dobrohotno, te poput samog mladena?tva i r’n’r-a — idealisti?no, tako poziva i nas da budemo isti — u?ivaju?i u radosti trenutka.

Info: http://www.partypeoplemovie.com/ | http://imdb.com/title/tt0274309/

Trajanje: 117 min.