Udruga K.V.A.R.K. upriličila izložbu povodom 20 godina uspješnog rada

U prostorijama Kluba kulture Udruge K.V.A.R.K. Križevci, koje su recentno uređene i osvježene, ali i obogaćene stalnim postavom izložbe fotografija, u petak je predstavljen postav izložbe, koji je u jednom svom dijelu stalan, a u drugom privremen.

Podsjećamo, Udruga je u 2020. proslavila svoju 20-godišnjicu rada, a i Klub kulture, kao stalni prostorni okvir i trajni projekt Udruge svoji 15 godina djelovanja. U tom je razdoblju bilo mnoštvo najrazličitijih programa, čime se Udruga nametnula, ne više kao lokalni, nego regionalni nosilac alternativne i nezavisne scene. U godini ‘novog normalnog’ nije bilo prostora da se na predviđen način obilježi ovaj značajan jubilej, ali Udruga je nudila maksimum programa te (kao jedna od rijetkih nosilaca programa u Gradu) održala različite kulturno scenske programe.

Ovom izložbom i postavom podsjećaju na raznolikost nuđenih događanja protekla dva desetljeća, kroz koja se formirala publika različitih naraštaja, od onih koji su u vrijeme osnivanja Udruge bili zreli ljudi do onih koji su se rodili u to vrijeme ili još kasnije.

Programski voditelj Galerije K2 dr. sc. Zdenko Balog je prilikom otvorenja izložbe istaknuo da je Udruga iskoristila trenutak kada zbog pandemije koronavirusa nije moguće organizirati događanja te uredila i osvježila svoje prostorije. Ujedno je izložila velike panoe fotografija s različitih programa Udruge i Kluba, a kojima je cilj, pojasnio je programski voditelj, sve posjetitelje Kluba već na ulazu informirati što radi Udruga i prenijeti im atmosferu „da prije nego uđu u Klub osjete tu živost, čuju zvuk te muzike koja se iz tih fotografija osjeti“.

Ovime se spojio prostor Kluba i stepeništa, istaknuo je umjetnički voditelj Galerije K2 Saša Živković dodavši kako je ova izložba nastavak na događanja koja se odvijaju u sklopu obilježavanja ovih važnih godišnjica. Dodao je da su za izložbu zaslužni Saša Lončarić kroz ideju i Zdenko Balog koji je načinio jedan ovakav kolaž fotografija.

Osim ove izložbe, u proteklom razdoblju na galeriji Kluba implementirani su isječci iz novina koji, kako je pojasnio izvršni direktor Udruge Saša Lončarić, najbolje prikazuju kakva je bila percepcija javnosti prema djelovanju Udruge u razdoblju između 2002. i 2012. godine te kako su probijali granice. Dodao je kako je prošli tjedan u Udruzi zaposlena nova osoba koja je rođena u prosincu 2020. godine dok je sama Udruga osnovana u svibnju 2020. godine što znači da u Udrugu dolaze nove generacije.

Izložbu je otvorenom proglasio zamjenik gradonačelnika Danijel Šaško istaknuvši žaljenje što se u Klubu već dugi dio vremena ne odvijaju događanja zbog pandemije koronavirusa. „Kroz 20 godina puno je mladih ljudi prošlo kroz samu udrugu i kroz Klub koji su se kasnije dokazali i u privatnim i u poslovnim sferama, a i osobno sam zajedno s gradonačelnikom proveo puno vremena u ovim prostorijama,“ istaknuo je zamjenik Šaško te čestitao Udruzi 20 godina uspješnog rada.

Izložbu možete razgledati svakim radnim danom od 22. ožujka do 22. travnja svakim radnim danom od 18,00 do 20,00 sati pridržavajući se epidemioloških mjera.